Exkluzivní rozhovor se Zdeňkem Škromachem

17. 02. 2019 9:48:56
Kvapem se blíží další sjezd České strany sociálně demokratické a nám poskytl exkluzivní rozhovor Zdeněk Škromach, politik, který je nestorem nejen sociální demokracie, ale celé české politiky.

Byl nejen poslancem sněmovny a senátorem, ale také ministrem práce a sociálních věcí a také zastával místopředsednický post v domovské ČSSD.

S čím na letošní sjezd České strany sociálně demokratické přijede Zdeněk Škromach?

Je to sjezd, který se koná ani ne rok po tom předchozím. Mezi tím máme za sebou další neúspěšné volby. Asi největším propadákem byly krajské, komunální a senátní volby v Praze, kde jsme poprvé v historii nezískali ani mandát. Ale o moc lepší to nebylo ani jinde. Očekávám, že sjezd bude reagovat na propad důvěry občanů, ale i členů k ČSSD. Důvěra se lehko ztratí, ale těžko se získává. Byl bych rád, kdyby sjezd opět jenom neřešil kuloárové dohody o tom, kdo obsadí, jakou pozici, ale vyslal jasný signál, že si všichni uvědomujeme, že nás čeká nelehké období znovu získání důvěry občanů i vlastních členů.

Očekávám výrazné posílení rozhodovacích a kontrolních mechanismů všech členů ČSSD. Zároveň i větší vstřícnost vůči všem příznivcům naší strany. Proto budu podporovat přímou volbu předsedů a místopředsedů na všech úrovních strany. Zároveň i prosazení práva účasti každého člena na jednáních sjezdu či konferencí, pokud o to požádají. Návrh nových stanov ČSSD považuji za dobrý základ k vnitrostranické diskuzi. Proto je nutné, aby byl sjezd přerušen na několik měsíců. A po široké diskuzi členů ke stanovám a vyhodnocení připomínek se znova sešel a schválil nové, jednoduché a moderní stanovy.

Osobně mě překvapilo, že program sjezdu neobsahuje ani bod diskuze či jiný, kde by bylo možné řešit programové věci.

Jaké jsou pro Vás priority ČSSD pro rok 2019?

ČSSD se musí pozitivně vyrovnat se svojí novodobou úspěšnou historií ve své 140leté existenci. Jen tak je možné získat zpět důvěru občanů. Proč by nám lidé věřili, když my sami nejsme schopni pozitivní prezentace politiky ČSSD v posledních 30 letech. Ne všechno se povedlo, ale naprostá většina naší práce byla úspěšná a pozitivní pro naši zemi i její občany. Nemá smysl se předhánět komu a o kolik přidáme. Vždycky se najde někdo, kdo dá víc.

Za klíčové považuji jasně definovat programové cíle zaměřené na naši tradiční voličské skupiny – zaměstnance, seniory, rodiny s dětmi, lidi se zdravotním postižením a malé živnostníky, které nás v posledních letech orientace na liberální městské voliče opustily.

Najít spravedlivé řešení pro zadlužené lidi týrané exekucemi. A připravovat se na horší časy v oblasti zaměstnanosti.

Mít reálné odpovědi na konkrétní problémy dneška včetně fenoménu migrace. Problémy existují, pokud existují v hlavách lidí. Na to nesmíme zapomínat.

Máme šanci najít cestu ze slepé uličky, kam se dostali Evropští socialisté.

Spravedlivě rozdělit hospodářské výsledky naší ekonomiky mezi všechny poctivě pracující občany. Zajistit rychlejší růst životní úrovně nízko a středně příjmových skupin obyvatel a progresivně zdanit ty nejbohatší skupiny a korporace.

Za klíčové téma považuji dostupné bydlení pro seniory a mladé rodiny.

Jak hodnotíte současnou situaci ve straně?

ČSSD je po několika posledních volebních debaklech ve stavu klinické smrti. Mnozí stále nepochopili, že všechno je jinak. Nadále přerozdělují funkce a myslí si, že tak půjde dál. Ale ono nepůjde!

Je potřeba stranu otevřít. Dát členům nástroje na skutečné rozhodování o směřování strany. Zavést přímou volbu funkcionářů a přímou kontrolu členskou základnou. Zapojit příznivce ČSSD. A pomocí elektronizace dát každému členovi pocit, že skutečně rozhoduje. V neposlední řadě využít potenciál stovek bývalých poslanců, senátorů, ministrů, primátorů, starostů a dalších zastupitelů, které ČSSD měla. Jejich zkušenosti, znalosti či osobní kontakty jsou nenahraditelné. Je to potenciál, který jsme v posledních letech normalizace strany opustili. A mnozí opustili ČSSD.

Strana žila dlouho ze setrvačnosti výrazných volebních výsledků na konci devadesátých let a začátku tohoto tisíciletí. Ale s tím je konec! K prosazení programu je nutný volební úspěch (a nemluvím v tuto chvíli o volebním vítězství).

ČSSD se musí rozhodnout, zda půjde „lidoveckou“ cestou (v našem podání orientace na liberální městské voličstvo, které je ale už rozebráno) a bude přicmrndávat v každé vládě či zastupitelstvu. Anebo zvedne hlavu, najde svého „Fica“ a opět po několika volebních obdobích vstoupí do Strakovky hlavním vchodem pro volebních obdobích vstoupí do Strakovky hlavním vchodem pro volební vítěze.

Autor: Martin Fletcher | neděle 17.2.2019 9:48 | karma článku: 7.08 | přečteno: 7974x

Další články blogera

Martin Fletcher

Houdkovičtí chystají Velkolepou výstavu zemědělské techniky

Výstava je pořádána Sborem dobrovolných hasičů Houdkovice ve spolupráci se společností ZEAS Podorlicko a.s. Trnov v přírodním areálu na hřišti v Houdkovicích a na přilehlých polích.

17.6.2019 v 18:41 | Karma článku: 11.05 | Přečteno: 3158 |

Martin Fletcher

Anna Julie Slováčková s kapelou The Primes zahrála ve Skřivanech

Přes stopadesát nadšených návštěvníků prožilo příjemný koncert Aničky Slováčkové a kapely The Primes. Koncert se konal přímo v Domově sociálních služeb ve Skřivanech.

12.6.2019 v 18:34 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 15308 |

Martin Fletcher

XI. ročník Pokladu na Stříbrném rybníku přinesl krásné počasí a skvělé zážitky pro děti

Letošní akce se uskutečnila s mottem : „Mámo, táto, budeme si spolu hrát.“ Pořadatelé si vzali za cíl posílení společného trávení času dětí a rodičů. Posílení etického chování a prevenci rizikového chování.

6.6.2019 v 14:48 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 8378 |

Martin Fletcher

Nová tvář české hudební scény Filip Chris nám poskytl rozhovor

Filip Chris se narodil v roce 1992 v Benešově u Prahy. Už odmalička tíhnul k umění a hudbě. V době, kdy se měl rozhodnout, jakým směrem se bude dále ubírat, bylo jasné, že umění bude jeho priorita do budoucna.

28.5.2019 v 16:13 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 10222 |

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Je dobře, že neustoupíme z povinného očkování. Ale…

Jsem proti tomu, aby naše země ustoupila z povinného očkování. Jednoznačně. Ale to neznamená, že bychom neměli hledat optimální řešení pro všechny a s rodiči diskutovat o postupech.

18.6.2019 v 9:59 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 323 | Diskuse

Luboš Zálom

Robinson Crusoe na indexu?

Román o dobrodružstvích Robinsona Crusoe patří, nebo alespoň za mých školních let patřil, k povinné četbě. Nyní si připomínáme 300 let od jeho vydání. Ozývají se ale hlasy, že tento klasický román nepatří do dnešní pokrokové doby.

17.6.2019 v 13:14 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 1259 | Diskuse

Anna Gamanová

Co na Kladně děláme proto, aby nebylo tak horko (a sucho)

Minuly první vlny veder. Zatím naštěstí relativně prší, uvidíme, jaké počasí nás letos čeká. Každopádně po několika suchých letech jsou aktuální opatření, která dokáží v horkých měsících Kladno osvěžit. Jaká to například jsou?

14.6.2019 v 22:38 | Karma článku: 11.05 | Přečteno: 339 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Sport a doping

V oblasti sportu je často řešen dopingový přestupek vrcholových sportovců. Je to opravdu nemilá skutečnost.

14.6.2019 v 13:34 | Karma článku: 4.59 | Přečteno: 133 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Eliminace slov maminka a tatínek je ukázkou blbosti, nikoliv pokroku

Jde to rychle. V Německu rozhodně. V roce 2017 v zemi uznali „manželství pro všechny“, od 2018 jde mít třetí pohlaví „divers“ a aktuálně už ministerstvo pro rodinu navrhuje používání termínů „rodič 1 a 2“ místo matka a otec.

14.6.2019 v 7:57 | Karma článku: 47.76 | Přečteno: 14202 | Diskuse
Počet článků 81 Celková karma 9.56 Průměrná čtenost 7221

Nezávislý novinář mapující dění ve společnosti, sportu, politice, který také přináší informace o akcích pro děti, dospělé a seniory.

Najdete na iDNES.cz